Historie
Brožura (2023) ZDE |
1. Centrum zdravotně postižených jižních Čech, z.s. se zabývá sociálními, kulturními
a sportovními aktivitami pro osoby se zdravotním postižením zrakovým, sluchovým, tělesným, intelektuálním a kombinovaným, bez rozdílu věku. Toto centrum vzniklo v roce 1993 v blízkosti areálu bývalé Lannovy loděnice v Českých Budějovicích.
Zakladatel a nynější předseda 1.CZP JČ, pan Jiří Smékal je juniorský a seniorský Mistr ČSSR
v řecko-římském zápase jednotlivců, s Baníkem Ostrava také vybojoval v extralize v družstvech titul Mistra ČSSR. Patnáct let pracoval na dole Jan Šverma jako horník-předák. Po přestěhování s rodinou z Ostravy v roce 1992, kde působil také jako trenér dětí a mládeže, je i v Českých Budějovicích dlouholetým trenérem mládeže se zdravotním postižením, předává své sportovní zkušenosti mladým lidem s různými typy handicapu.
Díky zápasnickému sportu, jehož součástí přípravy je gymnastika, atletika, vzpírání, kondiční cvičení, míčové hry a další dovednosti, vyrůstají pod jeho vedením čeští, evropští a světoví rekordmani v různých sportovních disciplínách.
V letech 2003-2004 získal společně se sportovci 1.CZP JČ titul Mistra ČR ve sledgehokeji a byl spolupořadatelem kvalifikace pro účast na MS ve sledgehokeji. Navíc běhal s nevidomými atlety jako trasér na MČR, ME a MS, kde získávali medailová umístění.
V roce 2005 se manželům Smékalovým pod jejich vedením podařilo vybudovat multifunkční bezbariérovou halu, kde lidé každodenně provozují pohybové aktivity na všech úrovních – rekreační, rehabilitační, kondiční a vrcholové. Zájemcům o sport se zde nabízí vhodné podmínky pro provozování paralympijských a olympijských sportů. Manželé Smékalovi byli hlavními pořadateli tří mistrovství světa 2002, 2005 v silovém trojboji a 2007 v benchpressu, včetně OPEN mistrovství Evropy v benchpressu zrakově postižených sportovců v roce 2006. Ve dnech od 6.-17.9.2008 se zúčastnil XIII. letních paralympijských her v Pekingu, kde se sportovcem se zrakovým postižením prezentoval neparalympijský sport vzpírání-benchpress, o který usiluje za všechny těžce zrakově postižené vzpěrače z celého světa, aby se tato disciplína zařadila oficiálně mezi paralympijské sporty, tak jako tomu je již u tělesně postižených sportovců.
Od roku 1994-2019 uspořádali každý rok MČR v silovém trojboji nebo benchpressu.
V roce 2006 mu hejtman JČ kraje udělil „Pamětní medaili Jihočeského kraje“ a v r. 2008 „Pamětní list JČ kraje“ za výbornou reprezentaci Jihočeského kraje na mistrovství světa v benchpressu zrakově postižených sportovců.
Jiří Smékal obdržel „Čestná uznání“ z Českého svazu zrakově postižených sportovců za vynikající trenérskou činnost, přípravu, získání medailových umístění a reprezentaci ČR zrakově postižených sportovců za roky 2006, 2008, 2010 a 2012.
V r. 2015 udělila 1.Centru zdravotně postižených jižních Čech, z.s. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR „Výroční cenu Mosty 2015“ v kategorii nestátní subjekt za přínos osobám se zdravotním postižením prostřednictvím sportovních činností pro handicapované – dne 24. 3. 2016 v Českých Budějovicích.
V říjnu 2016 převzal pan Jiří Smékal od primátora města Českých Budějovic Jiřího Svobody medaili „Za zásluhy“.
Čestné tituly „Trenéra roku“ byly Jiřímu Smékalovi uděleny Českým paralympijským výborem v letech 2005 a 2018.
V roce 2010 založil v 1.CZP JČ vodní sporty pro handicapované, včetně vybudování loděnice, zajištění lodí a veslařského mola. Jedná se o rychlostní kanoistiku a veslování, kde jeho svěřenci získali medailová umístění na mistrovstvích Evropy v halovém veslování na trenažérech
.
1. Centrum zdravotně postižených jižních Čech, z.s. nabízí pomocnou ruku nejen v tom, že mohou lidé se zdravotním postižením svoje zájmy nasměrovat k různým aktivitám, ale zprostředkovává kontakt se společenským prostředím, pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů, dále nabízí sociálně terapeutické činnosti, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti.
Činností 1.CZP JČ je každodenní zajištění pestré nabídky sociálních služeb a vyžití dětí, mládeže a dospělých se zdravotním postižením s důrazem využití všech možností pro integraci občanů s handicapem do společnosti.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
V našich prostorách probíhají sportovní aktivity ve 4 úrovních:
- sportovně-rehabilitační (obecně pohybová terapie)
- rekreační (pro radost)
- kondiční (zlepšení fyzické kondice)
- vrcholové (účast v soutěžích)